Kniha

Přihlášení

„Zvedl jsem hlas, zvednu ho zas“

Rozhovor pro nasliberec.cz

V rozohovoru pro nasliberec.cz se dočtete nejen o kauze na SFŽP, ale i o mé práci v Senátu. Celý rozhovor naleznete zde.

Datum: 06. 08. 2017 20:15

Beseda v Ostravě a ve Vsetíně

Rád bych Vás tímto pozval na mé besedy 23.6. Ostravě a 26.6. ve Vsetíně. Bližší informace naleznete níže:

Ostrava

Vsetín

Teším se na Vás!

 

Datum: 21. 06. 2017 16:37

Hrubé porušení Ústavy?

Přesně před 2 měsíci většina senátorů zamítla můj návrh na novelu Ústavy, která měla odstranit větu: „Prezident není z výkonu své funkce odpovědný“ a nahradit jí stanovením základních povinností prezidenta.Současně měla změna Ústavy vést k tomu, aby byl postih prezidenta republiky možný i při méně hrubém porušení Ústavy.

Dnes jsem některými občany vyzýván, abych podpořil ústavní žalobu kvůli zpoždění několika dnů při odvolání ministra financí. Jsem přesvědčen, že při současné právní úpravě by taková ústavní žaloba byla pravděpodobně zamítnuta. Zde najdete mé podrobnější stanovisko k této věci, které jsem dnes zaslal i všem senátorům a senátorkám.

Datum: 09. 05. 2017 17:00

Můj projev na Celostátním fóru Pirátů

Jsem rád za příležitost vystoupit se svým projevem na Celostátním fóru Pirátů. Předně jim gratuluji k výsledku průzkumu STEM. Mám radost a věřím, že realita bude nakonec ještě lepší než 5,5%. :-)  Potěšila mě ještě jedna informace, a to, že SPD by zůstala na 4%. Beru průzkumy s rezervou, ale byl jsem začátkem roku poněkud nervózní, když to vypadalo, že se SPD do Sněmovny dostane a Piráti ne. Držím palce a celý můj projev naleznete ZDE.

Datum: 20. 03. 2017 14:31

Prezident má být příkladem odpovědného a slušného jednání

Přesně rok před inauguračním projevem nově zvoleného prezidenta bude Senát projednávat návrh novely Ústavy, který předkládám.  „Článek 54 odst. 3 Ústavy, který prezidenta republiky vyvazuje z odpovědnosti za výkon funkce, považuji za přežitý a do budoucna nebezpečný. Navrhuji proto, aby prezident měl povinnost jednat odpovědně a důstojně". Kromě zásadní změny v oblasti odpovědnosti prezidenta řeší novela i případy možného střetu zájmů. Stávající zákon o střetu zájmů se totiž na prezidenta republiky nevztahuje. 

Návrh novely Ůstavy

Můj projev

Tisková zpráva

Datum: 07. 03. 2017 19:21

Anketa v Senátu ohledně podpory občanského kandidáta na prezidenta

„Pan Svoboda přišel s návrhem, který by vedl ke kandidatuře pouze 2 vážnějších kandidátů na prezidentský úřad. Pana prezidenta Zemana, který si už na kampaň pořídil běžky a pana nebo paní Alternativu.

http://blog.aktualne.cz/blogy/cyril-svoboda.php?itemid=28808

Návrh je do určité míry opodstatněný. Podle průzkumu z časopisu Týden by současný prezident mohl v prvním kole získat až 40%, pan Horáček 17% a pánové Švejnar, Stropnický nebo Okamura okolo 5%. Nepovažuji ale za reálné, že se pánové jako Halík, Pospíšil, Pithart, Kolář, Drahoš nebo Sedláček shodnou na podpoře pana Horáčka. Osobnosti z první desítky soutěže www.prezident21.cz by potřebovali moderátora.

Úlohu moderátora při výběru kandidátů a kandidátek by mohl hrát Senát (bude-li mít aspoň polovina senátorek a senátorů snahu se doporučením pana Svobody řídit). Senátoři a senátorky mohou sice podle Ústavy navrhnout až 8 osobností (10 podpisů stačí ke kandidatuře jednoho kandidáta), při rozumném přístupu je ale reálné zúžit podporu třeba jen na 2 až 3 osobnosti. Obrátil jsem se tedy na své kolegy a kolegyně s návrhem.

Datum: 08. 02. 2017 21:02

Sjezd Zelených

O víkendu jsem byl na sjezdu strany Zelených. Zde naleznete můj projev. Jsem rád, že Zelení ukazují lidem, jak se politika dá dělat čistě:)

Datum: 23. 01. 2017 09:22

Návrh na ochranu whistleblowerů začala řešit Evropská komise

Přesto že situace v naší legislativě nevypadá příznivě viz.příspěvek ke kauze paní Rajmanové v Reportérech ČT, návrh na ochranu whistleblowerů začala řešit Evropská komise viz.příoha. Pokud neprojde ve Sněmovně do října letošního roku ani návrh pana Dienstbiera a ani ministra Babiše, zkusím s kolegy předložit senátní návrh zákona.

 

Datum: 11. 01. 2017 14:21

Datum: 15. 12. 2016 17:31

Senát za 2 roky ušetří skoro 400 tisíc díky mému návrhu

Na druhý pokus dnes prošel na Výboru pro EU můj návrh, aby měl výbor jen 2 místopředsedy. Senát tak za 2 roky ušetří skoro 400 tisíc Původně byl můj návrh smeten a místopředsedové měli být 3. Pan senátor Dobrava ale opakovaně nebyl na pozici místopředsedy zvolen a tak výbor své původní rozhodnutí změnil.

Datum: 23. 11. 2016 17:01