Kniha

Přihlášení

„Zvedl jsem hlas, zvednu ho zas“

ZDROJE ČESKÉ KONKURENCESCHOPNOSTI

Zítra 28.6. proběhne v Senátu kulatý stůl na téma posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky. Kulatý stůl pořádá Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu a vystoupí na něm zástupci podnikatelské i akademické sféry, zástupci poradenských společností i zákonodárci.  Cílem debaty bude identifikovat oblasti s potenciálem rozvoje a možné legislativní úpravy, které by odstraňovaly překážky posílení konkurenceschopnosti.

Zápis naleznete ZDE

Datum: 27. 06. 2016 13:28

20 let whistleblowingu v Čechách

Zítra 20.5.2016 uplyne 20 let od zveřejnění mého prvního upozornění ZDE na nehospodárné nakládání s majetkem státu.Jednalo se tehdy o privatizaci Investiční a poštovní banky, která o několik let později skončila se ztrátou skoro 170 miliard korun!Dovolil jsem si tehdy kritizovat přístup pana premiéra Klause, který svým přístupem pomohl převzetí banky lidem z managementu.

Velmi podobný scénář potom následoval např. v České pojišťovně, Mostecké uhelné nebo v OKD, a.s.. Ještě dnes vidíme důsledky. Nekoncepční přístup v privatizaci nebyl důsledkem neprofesionality. IPB se politikům odvděčila dary skrze ovládané lesní společnosti…“  

Datum: 19. 05. 2016 16:56

Besedy v Prostějově a Olomouci

Velmi rád bych Vás tímto pozval na besedy, které s uskuteční tento pátek 20.5. v Prostějově a v Olomouci. Tento nápad vznikl během setkání s Jakubem Čechem, který je mladým a úspěšným aktivistou v Prostějově. Velmi mu fandím a proto jsem se rozhodl jeho pozvání přijmout.

Datum: 18. 05. 2016 11:29

Přátelé, zvažte prosím podporu výzvy Transparency International, aby vláda iniciovala skutečně účinnou ochranu whistleblowerů. Přijetí návrhu pana ministra Dienstbiera ani přijetí návrhu ministrů Babiše a Pelikána by dostatečně efektivní ochranu zatím nezabezpečilo.

Na tomto odkazu naleznete mé vyjádření k oběma návrhům ochrany whistleblowerů.

Datum: 27. 04. 2016 14:17

Dnes mi v Senátu po delší době prošel pozměňovací návrh

Dnes mi v Senátu po delší době prošel pozměňovací návrh, a to 45-ti hlasy. smiley Návrh se týkal zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Pokud by ve firmě šikanovali zaměstnance tak, jako tomu bylo např. ve společnosti France Telecom (sebevraždu díky šikaně spáchaly desítky osob), firma by mohla být zavřena. Ustanovení tak může mít důležitý preventivní význam proti šikaně. Pokud tedy projde Sněmovnou a novelu zákona podepíše i pan prezident. smiley
 

Datum: 27. 04. 2016 14:10

Tisková zpráva k semináři o ochraně whistleblowerů

V pondělí 18.4.2016 se konal pod mou záštitou seminář k zákonu o ochraně oznamovatelů. Hostem byl například i Mark Worth, který představil zahraniční model ochrany whistleblowerů. Lukáš Wagenknecht, bývalý náměstek ministra financí nebo Lenka Franková členka neziskové organizace Oživení.

Datum: 20. 04. 2016 14:40

Šetření státního rozpočtu, nebo populismus?

Asi před rokem a půl jsem v Senátu navrhoval, aby náhrady, které dostávají jednotliví senátoři byly omezeny. Navrhoval jsem například, aby náhrady na dopravu byly přímo úměrné účasti senátorů na jédnáních Pléna. Dostal jsem tehdy za uši, že jsem populista!

Datum: 12. 04. 2016 15:22

Spuštění projektu Čistá trojka

Čistá trojka je projekt městské části Praha 3, který umožňuje nahlásit nepořádek v ulicích. Více inforamcí naleznete na: http://www.cistatrojka.cz

Datum: 01. 04. 2016 10:51

Hysterie a hypotézy kolem EET

Hlasoval jsem pro návrh zákona o elektronické evidenci tržeb. Nesdílím sice názor pana ministra financí, že zákon zvýší výběr daní z příjmů o 18 miliard, ale přesto se domnívám, že zákon má pozitivní potenciál, který převažuje nad riziky.   

Datum: 17. 03. 2016 19:10

Stavte se na kávu :)

Vzhledem k tomu, že mám za sebou polovinu svého funkčního období, rozhodl jsem se uspořádat několik besed po kavárnách v našem volebním obvodě. Budu moc rád, když se za mnou zastavíte na kávu, popovídat si, probrat aktuální dění, co bylo a bude. Najdete mne:

Datum: 23. 02. 2016 15:44