Kniha

Přihlášení

Anketa v Senátu ohledně podpory občanského kandidáta na prezidenta

/img/static/sentoi_web1.pdf„Pan Svoboda přišel s návrhem, který by vedl ke kandidatuře pouze 2 vážnějších kandidátů na prezidentský úřad. Pana prezidenta Zemana, který si už na kampaň pořídil běžky a pana nebo paní Alternativu.

http://blog.aktualne.cz/blogy/cyril-svoboda.php?itemid=28808

Návrh je do určité míry opodstatněný. Podle průzkumu z časopi/img/static/sentoi_web.pdfsu Týden by současný prezident mohl v prvním kole získat až 40%, pan Horáček 17% a pánové Švejnar, Stropnický nebo Okamura okolo 5%. Nepovažuji ale za reálné, že se pánové jako Halík, Pospíšil, Pithart, Kolář, Drahoš nebo Sedláček shodnou na podpoře pana Horáčka. Osobnosti z první desítky soutěže www.prezident21.cz by potřebovali moderátora.

Úlohu moderátora při výběru kandidátů a kandidátek by mohl hrát Senát (bude-li mít aspoň polovina senátorek a senátorů snahu se doporučením pana Svobody řídit). Senátoři a senátorky mohou sice podle Ústavy navrhnout až 8 osobností (10 podpisů stačí ke kandidatuře jednoho kandidáta), při rozumném přístupu je ale reálné zúžit podporu třeba jen na 2 až 3 osobnosti. Obrátil jsem se tedy na své kolegy a kolegyně s návrhem.