Konec daňových výhod pro fondy developerů - Libor Michálek
Aktuality Zpátky na Aktuality

Konec daňových výhod pro fondy developerů

Senát dnes 7.12. ve druhém čtení schválil návrh novely zákona o daních z příjmů, která zatím nabízí daňové výhody fondům, které své akcie registrují na burze.

Návrh připravil senátor Michálek v reakci na zneužívání investičních fondů zejména ze strany developerů. Ti zakládali investiční fondy, aby miliardové zisky plynoucí z developerských projektů nepodléhaly dani z příjmů 19%, ale pouze 5%.

V prvním čtení byl návrh projednán již v létě, kdy odhady ztrát na dani z příjmů dosáhly 600 miliónů korun. Následně návrh doporučil ke schválení i senátní Výbor pro hospodářství. V mezičase burza již 12 takto účelově založených fondů vyloučila.

„Návrh odstraňuje podobně nesmyslné daňové výhody, které se týkaly korunových dluhopisů. Několik desítek firem se jen „přebalilo“ z akciových společností na tzv. investiční fondy a profitovalo v řádu stovek miliónů korun, aniž by s akciemi těchto fondů bylo aktivně obchodováno. Vítám, že burza tuto věc již řeší, na straně druhé nemůžeme po burze chtít, aby suplovala nedostatky legislativy“, dodává k návrhu senátor Michálek.